Fonds 679 - Oroszhegyi plébánia iratai

Identity area

Reference code

RO GyFL SzéGyL.VIII.639–714.679

Title

Oroszhegyi plébánia iratai

Date(s)

  • 1688–2001 (Creation)

Level of description

Fonds

Extent and medium

4,61 ifm

Context area

Name of creator

Administrative history

Oroszhegy középkori plébániáját a pápai tizedjegyzék említi először. Ekkor templommal is rendelkezett. A 16. század végén, 17. század elején Oroszhegy lakosai is a reformáció vonzásába kerültek. A hitújítók tanainak követése azonban rövid ideig tartott. A reformáció időszakában Székelyszentkirály filiájaként említik a források, felszentelt katolikus pap hiányában pedig többször licenciátusok látják el a hívek lelki szolgálatát. Damokos Kázmér OFM 1657-ben tett oroszhegyi látogatásáról jelentést küld az apostoli Szentszéknek, amelyben Oroszhegyet egy 160 lelkes, önálló plébániaként említi. Ekkor rendelte el, hogy a Diafalva falurészen álló régi, romladozó templom helyébe újat építsenek. A falu második templomáról – melynek titulusa Nagyboldogasszony – már említést tesz az 1711. évi püspöki vizitáció. Az egy évtizeddel később ott szolgáló Halmágyi Sámuel licenciátusról az 1721-es egyházlátogatási jegyzőkönyvből értesülünk.

Oroszhegy plébániája a katolikus restaurációt követően 1748-ban önállósult, templomát 1765-ben ismét újjáépítették Tamási György olvasókanonok és a hívek támogatása révén. A Nagyboldogasszony tiszteletére szentelt templom a harmadik katolikus templomnak számít a faluban. Az építkezés 1770-re fejeződött be és 1783-ban szentelték fel. Ezt a templomot 1937–1940 között kibővítették és felújították Márton Árpád lelkipásztor idején. 1902-ig Oroszhegyről látták el a székelyvarsági egyházközség híveit. Ezzel magyarázható a varsági templom és plébánia építésére vonatkozó, kis mennyiségű gazdasági iratok jelenléte Oroszhegy plébániai levéltárában.

Archival history

A plébánia történeti levéltára 2008. június 30-án került be a Székelyudvarhelyi Gyűjtőlevéltárába. A gyűjtést megelőzően a falu levéltárát utazókofferekben és egy régi szekrényben tárolták a plébánia hittantermében.

Immediate source of acquisition or transfer

Content and structure area

Scope and content

Appraisal, destruction and scheduling

Accruals

System of arrangement

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Conditions governing reproduction

Language of material

    Script of material

      Language and script notes

      Physical characteristics and technical requirements

      Finding aids

      Allied materials area

      Existence and location of originals

      A falu anyakönyveit, az 1882-es évi sematizmus szerint, 1723-tól vezették, az első kötetek hollétéről azonban nincsenek ismereteink – nem őrződtek meg a plébánián, és a helyi tanács anyakönyvi hivatalához sem kerültek az 1950-es években. Tudjuk viszont, hogy az egyházközség 1857–1895 között vezetett eredeti anyakönyveit, öt kötetben, a Román Állami Levéltár Hargita Megyei Kirendeltségénél őrzik Csíkszeredában.

      Existence and location of copies

      Related units of description

      Related descriptions

      Notes area

      Alternative identifier(s)

      Access points

      Subject access points

      Place access points

      Name access points

      Genre access points

      Description control area

      Description identifier

      Institution identifier

      Rules and/or conventions used

      Status

      Level of detail

      Dates of creation revision deletion

      Language(s)

        Script(s)

          Sources

          Accession area