Archief 712 - Zetelaki plébánia iratai

Identificatie

referentie code

RO GyFL SzéGyL.VIII.639–714.712

Titel

Zetelaki plébánia iratai

Datum(s)

  • 1735–1987 (Vervaardig)

Beschrijvingsniveau

Archief

Omvang en medium

9,35 ifm

Context

Naam van de archiefvormer

Institutionele geschiedenis

Zetelakát a pápai tizedjegyzékben említik először 1333-ban. Középkori temploma a falu régi helyén állott. Erről a középkori templomról tanúskodik a mai templomtorony emeletén őrzött gótikus stílusú ablaktöredék. A település több fejedelmi kiváltságban részesült, az első kiváltságlevelet Bethlen Gábortól nyerte 1622-ben. Zetelaka egyházáról a fejedelemség idején is tesznek említést a források. Francesco Leone da Modica ferences szerzetes 1638-ban kelt jelentésében Szetalaka néven említi önálló plébániaként, felszentelt pap nélkül, ahol egy Benederium nevű licenciátus szolgáltatja ki a szentségeket és két filiája is van (Fenyéd és Küküllőkeményfalva). Közel két évtizeddel később, 1657-ben 500 hívővel jegyzik fel egy szintén Rómába küldött jelentésben. Damokos Kázmér 1668-ban Zotlaka néven említi, 1300 hívővel, 1670-ben pedig már Zetelaka néven terjeszti fel Rómába jelentését. Ekkor Zetelakát 1131 lélekszámmal jelöli. A falu második temploma a mai templom helyén épült 1615-ben. A tatárjárást követően, 1666-ban feljavították, 1755-ben pedig a templomhajót újították fel. A templomot 1852–1856 között kibővítették. Zetelaka jelenlegi templomát 1912–1923 között építették a régi templom titulusát megőrizve, Szent Kereszt megtalálásának tiszteletére. A templomtól nyugatra elhelyezkedő Kisboldogasszony kápolna építési időpontja tisztázatlan, 1772-ből származó források azonban Szeredai Veronika költségén történt felújítását említik. Mostani plébániaépülete az új templommal egy időben épült.

Geschiedenis van het archief

Zetelaka levéltárát 2008. július 30-án gyűjtöttük be a Székelyudvarhelyi Gyűjtőlevéltárba. Az ügyviteli célokból a plébánián maradt templom- és plébániaépítési iratokat tervrajzaikkal, a szentmise-alapítványok nyilvántartásait, valamint a 18. századi plébániai levelezéseket a 18. sz. végi megyegyűlési jegyzőkönyvvel együtt 2009. július 20-án szállítottuk be Székelyudvarhelyre. A plébánián maradt az egyháztanácsgyűlési jegyzőkönyv 1939-től, a 19. században megkezdett és folyamatos bejegyzés alatt lévő domus historia, a Rózsafüzér Társulat tagnévsora 1728-tól napjainkig (vaskos kötet, kevés írott oldallal, bordó bársonnyal bevont fatáblás kötésben, két vaskapoccsal ellátva), a Rózsafüzér Társulatra és az Oltáregyletre vonatkozó pénztárnapló 1918–1933 közötti időszakból, valamint egy családkönyv 1896-ból. Mindezeken kívül a plébánia irattári szekrényében maradt több kötetnyi, főként 20. századi anyakönyv, melyekre a hivatal mindennapi ügyvitelében még szükség van. A levéltári anyagot a templom toronyszobájából hoztuk le, ahová Hadnagy Sándor plébános rendezte be a könyvtárral együtt, alaposan elkülönítve irategységenként, rendezetten a külön erre a célra készített faszekrényekben. Állapotuk nagyon jó volt, alapos portalanítást kellett rajtuk csupán végrehajtani.

Directe bron van verwerving of overbrenging

Inhoud en structuur

Bereik en inhoud

Figyelemreméltó az 1797–1823 közötti időszakból származó megyeszéki büntetési jegyzőkönyv, amely tételesen sorolja fel az elkövetők neveit, bűntetteit (káromkodás, szentmiséről való hiányzás, részegség stb.) és a kiszabott pénzbírságot. Hasonlóan figyelmet érdemel az 1778–1782 közötti főesperesi vizitációs jegyzőkönyv töredéke, valamint egy csillagjóslási jegyzet a 18. zázadból, amely az 1738–2102 közötti időszakra vonatkozik. Iktatókönyve (1862–1866) és egyháztanácsgyűlési jegyzőkönyve, a merített papír vízjelének tanúsága szerint görgényi papírból készült.

Waardering, vernietiging en slectie

Aanvullingen

Ordeningstelsel

Voorwaarden voor toegang en gebruik

Voorwaarden voor raadpleging

Voorwaarden voor reproductie

Taal van het materiaal

    Schrift van het materiaal

      Taal en schrift aantekeningen

      Fysieke eigenschappen en technische eisen

      Toegangen

      Verwante materialen

      Bestaan en verblifplaats van originelen

      Az egyházmegyei sematizmusok alapján, Zetelaka híveinek kánoni állapotát 1727-től kezdték anyakönyvekbe vezetni. Eredeti anyakönyvei, 16 kötetnyi terjedelemben, az államosítás után a csíkszeredai megyei levéltárba kerültek, időhatáruk 1705–1909.

      Bestaan en verblijfplaats van kopieën

      Related units of description

      Related descriptions

      Aantekeningen

      Alternative identifier(s)

      Trefwoorden

      Onderwerp trefwoord

      Geografische trefwoorden

      Naam ontsluitingsterm

      Genre access points

      Beschrijvingsbeheer

      Identificatie van de beschrijving

      Identificatiecode van de instelling

      Toegepaste regels en/of conventies

      Status

      Niveau van detaillering

      Verwijdering van datering archiefvorming

      Taal (talen)

        Schrift(en)

          Bronnen

          Voorwaarden voor raadpleging en gebruik