fióklevéltár SGyL - Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltár

Identity area

Reference code

RO GyFL SGyL

Title

Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltár

Date(s)

Level of description

fióklevéltár

Extent and medium

Context area

Archival history

A sepsi–barcasági főesperesi kerület iratanyagainak befogadására 2005-től a sepsiszentgyörgyi Szent Gellért plébánián alakítottak ki gyűjtőlevéltárat Csintalan László akkori főesperes idején, aki a levéltár kialakításának és berendezésének lebonyolítását is végezte. A levéltár a kántori lakás egyik átalakított helyiségében kapott otthont. A plébániai levéltári anyagok első csoportját, Sepsibükszád, Mikóújfalu, Sepsikőröspatak, Árkos, Köpec, Gidófalva, Nagybacon, Sepsiszentgyörgy, Szentivánlaborfalva, Türkös, Brassó, Illyefalva, Barót és Kőhalom plébániák, valamint filiák levéltárait 2005 szeptemberében gyűjtötte be Bernád Rita főegyházmegyei levéltáros majd ugyanez év novemberében irányításával rendezte Németh György, Vér Eszter és Hős János. A gyűjtőlevéltár iratbegyűjtési programját Pénzes Lóránd folytatta, aki 2010 október-november folyamán a fentebb említett plébániák még hiányzó iratanyagát szállította be a levéltárba, valamint Uzon, Zernyest, Miklósvár, Brassó-Bolonya egyházközségek archívumait. Ugyanezen év végén sor került az utólag begyűjtött iratanyag rendezésére. Az időközben előkerült kisebb levéltári egységek begyűjtése továbbra is folytatódik.

2012-től megkezdtük a kézdi-orbai főesperességi kerülethez tartozó egyházközségek archívumainak begyűjtését a Sepsiszentgyörgyi Gyűjtőlevéltárba. Így sikerült rendezni Sárfalva, Imecsfalva, Szentkatolna, Zágon plébániák és a hozzájuk tartozó filiák iratanyagát. A fenti plébániák iratanyagából a rendezés során kiválasztottuk a kézdi-orbai főesperesi hivatal iratait, így az 1915–1951 közti iktatott iratok a szentkatolnai egyházközség archívumából származnak, az 1840–1924 közti iskolai, az 1884–1928 közti iktatott iratok, az 1837–1901 közti gazdasági iratok a sárfalvi plébánia levéltárától különítődtek el. Ezzel ellentétben az 1853–1865 közti főesperesi iktatott iratokat a sárfalvi plébánia iktatott irataival együtt kezelték, ezért a proveniencia elve alapján a rendezés során meghagytuk az eredeti helyén.

Immediate source of acquisition or transfer

Content and structure area

Scope and content

A levéltári anyag többnyire a 18-20. század közti plébániai irattermelés dokumentumait tartalmazza, köztük a hosszú ideig Brassó székhellyel működő sepsi–barcasági főesperesség irataival. Sajnos csaknem teljesen hiányoznak a helytörténet számára elengedhetetlen anyakönyvek. A reformációt követően a miklósvári majd a brassói esperesi központhoz tartozó falvak többnyire unitárius és református hitre tértek. Alsóháromszék és a Barcaság számára a rekatolizáció a határőrség megszervezését követően kezdett felerősödni, ekkor kezdtek a református tömbben a katolikus szigetek megjelenni. Ezt tükrözi a hézagosan fennmaradt irattermelés is.

Appraisal, destruction and scheduling

Accruals

System of arrangement

Conditions of access and use area

Conditions governing access

Conditions governing reproduction

Language of material

    Script of material

      Language and script notes

      Physical characteristics and technical requirements

      Finding aids

      Allied materials area

      Existence and location of originals

      Existence and location of copies

      Related units of description

      Related descriptions

      Notes area

      Alternative identifier(s)

      Access points

      Subject access points

      Place access points

      Name access points

      Genre access points

      Description control area

      Description identifier

      Institution identifier

      Rules and/or conventions used

      Status

      Level of detail

      Dates of creation revision deletion

      Language(s)

        Script(s)

          Sources

          Accession area