fond 23 - Katolikus Tanügyi Főigazgatóság (korábban Katolikus Középiskolai Főhatóság) iratai

Azonosítási adatcsoport

Jelzet

HU PMKL V.23

Cím

Katolikus Tanügyi Főigazgatóság (korábban Katolikus Középiskolai Főhatóság) iratai

Dátum(ok)

  • 1934–1948 (keletkezése)

Leírási szint

fond

Terjedelem, adathordozók

0.84 ifm

Kontextusra vonatkozó adatcsoport

Iratképző neve

(1934–1950)

Szervtörténet

A magyar katolikus tanügy az 1934. évi középiskolai törvénnyel (11. törvénycikk) nyerte el autonómiáját. 1934. márc. 20-án megalakult a Katolikus Középiskolai Főhatóság, amely iskolafenntartó püspökökből és szerzetesi elöljárókból álló testület volt. A Főhatóság 1934-ben hat katolikus főigazgatót nevezett ki, egyet-egyet a piarista, a bencés, a ciszterci, a jászói és csornai premontrei és a jezsuita rendek részére, a többi (leány)középiskolákat pedig ezekhez osztották be. 1938-tól új végrehajtószervként létrehozták a Katolikus Középiskolai Főigazgatóságot. Vezetői az elnök-főigazgató, a központi igazgató és a három tankerületi főigazgató (budapesti, dunáninneni, dunántúli) voltak. 1940-től a Főhatóság és a Főigazgatóság felügyelte a mezőgazdasági, ipari és kereskedelmi középiskolákat, szakiskolákat, tanítónő- és óvónőképzőket ezért neve Katolikus Iskolai Főhatósággá, illetve Katolikus Tanügyi Főigazgatósággá (KTF) változott. 1943-tól a polgári iskolák, 1946-tól pedig az akkor létrehozott általános iskolák ügyeivel is foglalkozott. Székhelye a Vörösmarty tér 3. sz. alatt volt.

A katolikus iskolák államosításával, 1948-ban a KTF feladatai gyakorlatilag megszűntek, szervezete leépült, és kivonult irodájából. Kürti Menyhért elnök-főigazgató véglegesen lemondott. Helyére a püspöki konferencia 1948. júl. 27-én Papp Elemért nevezte ki, aki azonban már csak hitoktatási kérdésekkel foglalkozott, Suhajda Róbert OCist központi igazgató (1948-1950) segítségével.

A megőrzés története

Levéltárba kerülés/Gyarapodás

A Katolikus Tanügyi Főigazgatóság iratainak nagyobbik része valószínűleg 1948-ban pusztult el, amikor az intézmény kiköltözött budapesti, Vörösmarty téri irodájából. Az iratok némi töredéke a piarista rendházba került, mivel a Katolikus Tanügyi Főigazgatóságnak folyamatosan voltak piarista főigazgatói: Jászai Rezső budapesti főigazgató (1938–1940), Tihanyi Béla dunáninneni főigazgató (1940–1944), Papp Elemér dunántúli főigazgató (1944-től), majd alelnök (1946-tól) és elnök (1948-tól). A megmentett töredék főként Papp Elemér révén jutott a PMKL-be, az iratok egy másik része azonban Jászai Rezső hagyatékából származik. A közös provenienciájú, de szétszórtan tárolt iratok rendezését Koltai András levéltáros 2009 októberében végezte el.

A tartalomra és a szerkezetre vonatkozóadatcsoport

Tárgy és tartalom

Iratértékelés, selejtezés, tervezés

Jövőbeni gyarapodás

Leírási egység szerkezete

A hozzáférésre és használatra vonatkozó adatcsoport

Jogi helyzet

Reprodukciós korlátozások

Nyelv

    Anyag írásrendszere

      Nyelv és írásrendszer megjegyzések

      Fizikai jellemzők, technikai követelmények

      Segédletek

      Kapcsolódó anyagokra vonatkozó adatcsoport

      Eredeti példányok léte és őrzőhelye

      Másolatok léte és őrzőhelye

      Kapcsolódó leírási egységek

      Papp Elemér elnök-főigazgató őrizte meg a KTF bélyegzőit, amelyeket a Piarista Múzeum őriz. A piarista tartományfőnökség iratai között (I.1.c, Vegyes ügyek) és Papp Elemér hagyatékában (IV.171), csupán a középiskolai főhatóság 1950 utáni működésére vonatkozó iratok és kéziratok találhatók.

      Kapcsolódó leírások

      Megjegyzések adatcsoport

      Alternatív azonosító(k)

      Kapcsolódási pontok

      Téma kapcsolódási pontok

      Hely kapcsolódási pontok

      Név kapcsolódási pontok

      Műfaji Kapcsolódási pontok

      Ellenőrző adatcsoport

      Leírási azonosító

      Intézmény azonosítója

      Felhasznált szabályok és/vagy előírások

      Állapot

      A leírás részletezettségi szintje

      A leírás készítésének felülvizsgálatának törlésének ideje

      Nyelv(ek)

        Írásrendszer(ek)

          Források

          Gyarapodási adatcsoport