fondcsoport II - Káptalani levéltár

Zona de identificação

Código de referência

RO GyFL ÉFkL.II

Título

Káptalani levéltár

Data(s)

Nível de descrição

fondcsoport

Dimensão e suporte

27,97 ifm

Zona do contexto

Nome do produtor

História administrativa

A Szent Mihályról nevezett gyulafehérvári székeskáptalan alapítását és szervezését Szent Lászlónak tulajdonítja a történetírás. A Marostól délre eső területek hivatali ügyeinek intézésével és közjegyzői teendőinek elvégzésével a gyulafehérvári káptalant bízta meg László király, s ez évszázadokon keresztül hiteleshelyként működött. Közhitelű okleveleket készítettek, adtak ki itt, és fogadtak el megőrzésre. Sajnos a káptalani levéltár legrégebbi okmányainak nagy része elpusztult a történelem folyamán. Magyarországon a római katolikus káptalanok és konventek voltak a hiteleshelyek (loca credibilia vagy loca authentica), ezek közhitelű pecséttel (sigillum authenticum) és országos levéltárral rendelkeztek. A hiteleshelyeknek a törvénykezési eljárásokban is nagy jelentőségük volt. Bizonyos jogcselekmények csakis a hiteleshely közbenjárásával történhettek, így a birtokba iktatás (statutio) is. Törvénykezési hivatásuk idővel megszűnt, de országos levéltáraikkal nagy érdemeket szereztek.

Irodalom: A Pallas Nagy Lexikona, I, Budapest 1895, 248. – Bónis György: A közhitelesség szervei Magyarországon és a magyar hiteleshelyi levéltárak in Levéltári Szemle, Budapest 1966, 125–126. – Györffy György, Gyulafehérvár kezdetei, neve és káptalanjának registruma, in Századok, Budapest 1983, 1116–1134. – Marton József, Az erdélyi (gyulafehérvári) egyházmegye története, Gyulafehérvár 1993, 21.

História do arquivo

A történelmi Erdély területén két hiteleshely létezett: a gyulafehérvári székeskáptalan és a kolozsmonostori konvent. Az 1556. évi szekularizáció során megszűntették a hiteles pecsétek és levéltárak egyházi kezelését. A Kolozsváron tartott erdélyi országgyűlés a fejedelmi kincstár javára szekularizálta az erdélyi püspökség és a káptalan javait és birtokait. (A magyar levéltártörténet kronológiája 1000-2000, Budapest 2000, 63). A káptalani levéltár a szekularizáció következtében országos jellegű (fejedelmi) levéltár szintjére emelkedett. A levéltár gyarapodásához hozzájárult továbbá a magánszemélyek és a családi archívumok letétbe helyezése is. A káptalant VI. Károly császár állította vissza 1729-ben. Az 1743–1744. évi országgyűlés eltörölte a katolikusok számára sérelmes törvényeket, visszaadta a gyulafehérvári káptalani és a kolozsmonostori konventi levéltárakat, s velük együtt visszaálltak a hiteleshelyi teendők is. Ekkortól Gyulafehérvárra szálltak az egykori kolozsmonostori konvent hiteleshelyi feladatai (Karácsonyi János: Magyarország egyháztörténete főbb vonásaiban 970-től 1900-ig, Nagyvárad 1915, 262, 356; Boros József: Az erdélyi egyházmegyére vonatkozó történeti adatok (kézirat), Gyulafehérvár 1964, 22. in GYÉFKL, Kéziratok). Működésüket több állami törvény is szabályozta. A hiteleshelyek tevékenysége 1874-ben szűnt meg, amikor a közjegyzői törvény, vagyis az 1874.évi 25. tc. elrendelte, hogy a hiteleshelyek a gondozásukban lévő okiratokról a jövőben is adhatnak ki hiteles kiadmányt, de újabb hiteles okiratok kiállítására és őrzésére nincs joguk.

Noha már az Országos Levéltár (Archivum Regni) megalakulásakor, 1753–1754 között, majd 1848-ban is fölmerült az erdélyi hiteleshelyi (gyulafehérvári káptalani és kolozsmonostori konventi) anyag országos levéltárba való adására (A magyar levéltártörténet kronológiája 1000-2000, Budapest 2000, 99, 159), ez csak 1882-ben valósult meg. Az 1882. évi 23. törvénycikk kimondta a gyulafehérvári káptalani, a kolozsmonostori konventi, valamint az erdélyi országos levéltár magyar országos levéltárral való egyesítését. A törvény csak az országos vonatkozású iratok Budapestre szállítását írta elő, az egyházmegyével kapcsolatos iratanyagot Gyulafehérváron hagyták. Az iratok szétválogatását és jegyzékelését a gyulafehérvári káptalan esetében Beke Antal őrkanonokra, a kolozsmonostori konvent levéltára esetében pedig Éltes Károly kolozsvári plébánosra, kolozsmonostori levéltárőrre bízták (GYÉFKL, Káptalani Levéltár: 111, 122, 123/1882). A felszállított 29 ládányi levéltári anyag 1759 kilogrammot nyomott (GYÉFKL, Káptalani Levéltár: 39/1884). A következő év elején Beke Antal a kolozsmonostori levéltár káptalanival való egyesítését javasolta. Erre csak 1937-ben került sor.

1906-ra Beke Antal elkészítette a káptalani levéltár ládák szerinti, időrendi és betűrendi mutatóit (GYÉFKL, Káptalani iratok segédletei, (Boros József) Káptalani Levéltár, 1940, 123–125). Ezek a mai napig jól használható segédletek az érsekségen őrzött iratanyag és a Batthyaneumban maradt káptalani levéltári anyag esetében is. 1912-ben biztonságosabb megőrzés végett a káptalani levéltár körülbelül 60 ládányi, legrégibb, legértékesebb részét a Batthyaneumba vitték. Ezek ma is a könyvtár páncélszobájának vasszekrényeiben találhatók, időrendben dobozolva. Az átszállított iratanyag időhatára: 1246–1912 (GYÉFKL, Káptalani iratok segédletei, (Boros József) Káptalani Levéltár, 1940, 123–125).

A Batthyaneum államosítása során ezek az iratok is a román állam tulajdonába kerültek. Ez rendkívül értékes anyag: magyar királyi és pápai okleveleket, portai követjelentéseket, erdélyi fejedelmi levelezéseket, püspöki és kanonoki hagyatékokat foglal magába. A Beke listája alapján minimum 2021 darabból álló gyűjtemény mennyiségre körülbelül 12 iratfolyóméterre (ifm) tehető. Az anyag legkorábbi részéhez segédletként jól használható a Beke Antal által három füzetben közzétett regeszta-jegyzék.

Irodalom: Beke Antal: Az erdélyi káptalan levéltára Gyulafehérvárt, I-III, Budapest 1890–1896, 1-308. Beke Antal: A kolosmonostori konvent levéltára, Budapest 1897, 1–167.

Fonte imediata de aquisição ou transferência

Zona do conteúdo e estrutura

Âmbito e conteúdo

Avaliação, seleção e eliminação

Incorporações

Sistema de arranjo

Zona de condições de acesso e utilização

Condições de acesso

Condiçoes de reprodução

Idioma do material

    Sistema de escrita do material

      Notas ao idioma e script

      Características físicas e requisitos técnicos

      Instrumentos de descrição

      Zona de documentação associada

      Existência e localização de originais

      Existência e localização de cópias

      Unidades de descrição relacionadas

      Descrições relacionadas

      Zona das notas

      Identificador(es) alternativo(s)

      Pontos de acesso

      Pontos de acesso - Assuntos

      Pontos de acesso - Locais

      Pontos de acesso - Nomes

      Pontos de acesso de género

      Zona do controlo da descrição

      Identificador da descrição

      Identificador da instituição

      Regras ou convenções utilizadas

      Estatuto

      Nível de detalhe

      Datas de criação, revisão, eliminação

      Línguas e escritas

        Script(s)

          Fontes

          Área de ingresso