fond 08 - Németh Károly gyűjteménye az irgalmas nővérek történetéről

Azonosítási adatcsoport

Jelzet

HU MSZKL II.08

Cím

Németh Károly gyűjteménye az irgalmas nővérek történetéről

Dátum(ok)

  • 1880–2012 (keletkezése)

Leírási szint

fond

Terjedelem, adathordozók

1,80 ifm = 15 levéltári egység (15 doboz)

Kontextusra vonatkozó adatcsoport

Iratképző neve

(1934–2019)

Életrajz

Németh Károly (1934–2019) Sárváron született 1934. dec. 30-án a református id. Németh Károly szabómester és a katolikus Kertész Erzsébet gyermekeként. Mivel apját többször is behívták a II. világháború idején, anyjának pedig a sárvári katonai ruhagyárban kellett dolgoznia, így nevelésében fontos szerepet játszott nagyanyja, aki rendszeresen magával vitte a templomba. Egyházi elemi iskolába járt, és rendszeresen ministrált az irgalmas nővérek (Szeretet Leányai) kápolnájában. 1949-től a szombathelyi kereskedelmi középiskolában folytatta tanulmányait, jelesre érettségizett, majd 1953-ban a szombathelyi egyházmegye papja lett. Tanulmányait Győrben végezte, Kovács Sándor szombathelyi püspök 1958. június 15-én szentelte pappá. 1958/1959-ben Nyőgéren, 1959/1960-ban Gyöngyösfalun, 1960–1972 között Nován volt káplán. Ebben az időben a papnövendékek közül sokan Lentiben töltötték sorkatonai szolgálatukat, és mivel ott nem mehettek be a plébániára, sokan jártak Novára. 1972–1989-ig Tótszentmártonban, 1989–2008 között Letenyén szolgált plébánosként. 1988-tól kerületi esperes, 2000-től tiszteletbeli kanonok volt. 2008-ban (aranymiséjét követően) nyugállományba vonult, a szombathelyi papi otthonba költözött, de kisegített a környék plébániáin, gyóntatott a székesegyházban.

Sárvári gyermekkora óta szoros kapcsolatot ápolt az irgalmas nővérekkel, és Társulatuk nagy tisztelője volt. Minden évben fölkereste a Bakonybélen élő nővéreket, és előadásokat, beszédeket tartott számukra Szent Vince szelleméről. Tótszentmártonban kezdte gyűjteni a nővérek történetére vonatkozó adatokat, mert látta, hogy a szerzetesnők az idő múlásával megöregszenek, meghalnak, és nem akarta, hogy feledésbe merüljön a tevékenységük. Emiatt több nővérrel is levelezett. 1977-re megírta a sárvári nővérek történetét, amely csupán gépelt kéziratként forgott. Hasonló módon dolgozta fel további 14 irgalmas rendi intézmény történetét (többnyire egy-egy évfordulóhoz kapcsolódóan), és az 1990-es években pedig egy rendtörténeti áttekintést is összeállított. Ezek közül nyomtatásban csupán a pápai Ranolder intézet története jelent meg 2008-ban a pápai Jókai Mór Városi Könyvtár kiadásában.

Hűséges munkája elismeréséül a Misszióstársaság (lazaristák) affiliált, tiszteletbeli tagjává fogadta. 2019. márc. 21-én a szombathelyi Püspökvárban hunyt el, végakaratának megfelelően a tótszentmártoni temetőben helyezték végső nyugalomra.

A megőrzés története

Németh Károly irathagyatéka, amely az évtizedek alatt végzett kutatómunkája során született gépelt kéziratait, adatgyűjtését, leveleit, valamint az irgalmas nővérektől származó eredeti dokumentumokat is tartalmaz, halála után, 2019-ben a Misszióstársaság tulajdonába került, és a kongregáció Ménesi úti központi házába szállították. 2021. március 3-án Barta Szabolcs CM elöljáró átadta rendezésre és digitalizálásra az MSZKI munkatársainak Goreczky Tamásnak és Koltai Andrásnak, akik azt átszállították a Piarista Rend Magyar Tartománya Központi Levéltára kutatótermébe . A rendezést ott végezte Koltai András és Sági György 2021. októberétől decemberéig. A rendezett anyag legfontosabb részeiről 2022 elején digitális másolatok készültek a Székesfehérvári Püspöki Levéltárban, majd 2022. ………… a teljes anyagot visszaszállították a lazarista központi házba.

Levéltárba kerülés/Gyarapodás

A tartalomra és a szerkezetre vonatkozóadatcsoport

Tárgy és tartalom

Iratértékelés, selejtezés, tervezés

Jövőbeni gyarapodás

Leírási egység szerkezete

A hozzáférésre és használatra vonatkozó adatcsoport

Jogi helyzet

Reprodukciós korlátozások

Nyelv

    Anyag írásrendszere

      Nyelv és írásrendszer megjegyzések

      Fizikai jellemzők, technikai követelmények

      Segédletek

      Kapcsolódó anyagokra vonatkozó adatcsoport

      Eredeti példányok léte és őrzőhelye

      Misszióstársaság Magyar Tartománya központi háza (Budapest)

      Másolatok léte és őrzőhelye

      Kapcsolódó leírási egységek

      Németh Károly írógéppel sokszorosított kéziratai föltételezhetően több helyre is eljutottak. Többek között az alábbi gyűjtemények őriznek belőlük:

      • Magyar Nemzeti Múzeum, Semmelweis Orvostörténeti Adattár, 811-81 (Eger, Szent Vince kórház).

      További kapcsolódó levéltári fond:

      • Magyarországi Szerzeteselöljárók Konferenciáinak Levéltára, II.6: Páli Szent Vincéről nevezett Szeretet Leányai Társulata Magyar Tartománya levéltára, 1852–2018 (1,92 ifm)

      Publikációk

      • Németh Károly, Emlékek egykori iskolámról: Ranolder János püspök által alapított, Páli Szent Vincéről Nevezett Nővérek pápai iskolája, Pápa, 2008 (Jókai könyvek, 5).

      Megjegyzések adatcsoport

      Alternatív azonosító(k)

      Kapcsolódási pontok

      Téma kapcsolódási pontok

      Hely kapcsolódási pontok

      Név kapcsolódási pontok

      Műfaji Kapcsolódási pontok

      Ellenőrző adatcsoport

      Leírási azonosító

      Intézmény azonosítója

      Felhasznált szabályok és/vagy előírások

      Állapot

      A leírás részletezettségi szintje

      A leírás készítésének felülvizsgálatának törlésének ideje

      Nyelv(ek)

        Írásrendszer(ek)

          Források

          A leírás készítése és készítője

          Sági György, 2021

          Gyarapodási adatcsoport