állag a - Szerzetesrendek újraindulása

Azonosítási adatcsoport

Jelzet

HU MSZKL I.03.a

Cím

Szerzetesrendek újraindulása

Dátum(ok)

  • 1989–1995 (keletkezése)

Leírási szint

állag

Terjedelem, adathordozók

0,24 ifm = 2 levéltári egység (2 doboz) – digitalizálva: 2209 fájl, 85 mappa

Kontextusra vonatkozó adatcsoport

Iratképző neve

A megőrzés története

A Magyar Katolikus Püspökkari Konferencia 1989. március 8-9-én tartott ülésén Takács Nándor Jusztin OCD frissen kinevezett székesfehérvári segédpüspököt szerzetesügyi referenssé nevezte ki, mert a püspökök úgy látták, hogy kommunista hatalom hamarosan visszaadja a szerzetesrendek 1950-ben megvont működési engedélyét. Takács Nándor kapcsolatba lépett a betiltott rendek vezetőivel, hogy információt szerezzen helyzetükről, újraindulási terveikről. Ennek a munkának a megsegítésére Kálmán Orsolya SSS (a magyar kerület akkori elöljárója) volt segítségére, aki már korábban, 1982 óta a budapest–józsefvárosi plébániatemplomban havonta találkozót rendezett a különféle rendekhez tartozó nővérek számára. 1989 áprilisától a Bajzáth Ferenc józsefvárosi plébánostól kapott helyiségben „szerzetesi reorganizációs irodát” nyitott, amely hetente kétszer (hétfőn és szombaton) fogadta a nővéreket, és rekollekciós találkozókat szervezett. Az irodában Takács Nándor is rendszeresen megfordult. Minderre azért volt szükség, mert nem létezett semmiféle, a szerzetesrendeket összefogó szervezet. Miután 1990 tavaszán a Magyar Katolikus Püspöki Konferencia (MKPK) megszervezte állandó titkárságát (Budapest, Ferenciek tere 4-8.), ennek keretében 1990 szeptemberétől Szerzetesi Iroda is létesült, amelyet referensként Belle Éva RSCJ nővér (1991-től a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciájának elnöke) vezetett, Kálmán Orsolya SSS (az MRK alelnöke) segítségével. Belle Éva betegsége miatt 1991 végétől 1996-ig Kálmán Orsolya vezette az irodát, 1992 augusztusától rendtársa, Berkecz Franciska segítségével. A nővérek tehát tulajdonképpen titkári szerepben is segédkeztek Takács püspök mellett, ők hozták létre az egyes szerzetesrendek dossziéit (4-5. sorozatok) és az ingatlanok nyilvántartását (6. sorozat) is. Miután 1995-ben a Magyarországi Rendfőnöknők Konferenciája (MRK) és a Férfi Szerzeteselöljárók Konferenciája (FSZK) saját, közös irodát hozott létre a budai ferences kolostorban (Rómer Flóris utca 4.), Takács püspök korábbi iratai is oda kerültek. Így az irategyüttes ezután már nem gyarapodott. Bár Takács Nándor egészen nyugdíjba vonulásáig (2003) megmaradt szerzetesi referensnek, feladatai gyakorlatilag megszűntek, mert az ügyek intézését a szerzetesi konferenciák vették át.

Levéltárba kerülés/Gyarapodás

A tartalomra és a szerkezetre vonatkozóadatcsoport

Tárgy és tartalom

Az állagot szinte teljes egészében Takács Nándor Jusztin OCD székesfehérvári segédpüspöknek, a Magyar Katolikus Püspöki Kar első szerzetesügyi referensének iratai képezik. Tartalmazza egyrészről a különböző rendek elöljáróinak egyedi beszámolóit vagy körkérdésekre írott válaszaikat, másrészről az újjáalakuló szerzetesrendekkel kapcsolatos nyilvántartásokat. Az iratok betekintést nyújtanak az egyes rendeknek az újraindulással kapcsolatos elképzeléseiről, terveiről, a megvalósulás lehetőségeiről és módjáról. Az egyes rendek pillanatnyi 1989-es állapotáról is képet ad, létszámadatban összehasonlítva az 1950-es viszonyokkal is, ingatlanok visszaigénylésének nyilvántartásával. Általában 1993-ig tartalmaz iratokat, de az utolsók (Unum dosszié, 5.48. tétel) 1995-ből származnak.

Iratértékelés, selejtezés, tervezés

Jövőbeni gyarapodás

Leírási egység szerkezete

A hozzáférésre és használatra vonatkozó adatcsoport

Jogi helyzet

Reprodukciós korlátozások

Nyelv

    Anyag írásrendszere

      Nyelv és írásrendszer megjegyzések

      Fizikai jellemzők, technikai követelmények

      Segédletek

      Kapcsolódó anyagokra vonatkozó adatcsoport

      Eredeti példányok léte és őrzőhelye

      Másolatok léte és őrzőhelye

      Kapcsolódó leírási egységek

      • Székesfehérvári Püspöki és Székeskáptalani Levéltár, I.2: Egyházigazgatási iratok, N° 7359-7367: szerzetesrendekre vonatkozó iratok.
      • Uo., I.7: Püspöki personalis iratok és hagyatékok, Takács Nándor perszonális iratai (1988–1992).

      Megjegyzések adatcsoport

      Alternatív azonosító(k)

      Kapcsolódási pontok

      Téma kapcsolódási pontok

      Hely kapcsolódási pontok

      Név kapcsolódási pontok

      Műfaji Kapcsolódási pontok

      Ellenőrző adatcsoport

      Leírási azonosító

      Intézmény azonosítója

      Felhasznált szabályok és/vagy előírások

      Állapot

      A leírás részletezettségi szintje

      A leírás készítésének felülvizsgálatának törlésének ideje

      Nyelv(ek)

        Írásrendszer(ek)

          Források

          Gyarapodási adatcsoport